Forum Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Przejdź do zawartości

Ksążki, materiały do kursu KPP

Ksążki, materiały do kursu KPP

Postprzez bohun czwartek, 19 gru 2013, 09:23

Jakie książki polecacie do nauki kursu Kwalifikowanego Pierwszej Pomocy dla strażaków OSP. Ewentualnie jakie materiały polecacie do nauki.
bohun

Re: Ksążki, materiały do kursu KPP

Postprzez Fistach czwartek, 19 gru 2013, 09:27

Ja używałem tego:

Obrazek

bardzo fajna książka - dostaliśmy podczas kursu KPP.
Fistach

Postprzez bohun czwartek, 19 gru 2013, 09:32

Dzięki. Waśnie się zastanawiałem czy nie za zakupić tej pozycji przed kursem. Ale na kursie może też nam coś zaproponują :D
bohun

Postprzez Fistach czwartek, 19 gru 2013, 09:36

bohun napisał(a):Dzięki. Waśnie się zastanawiałem czy nie za zakupić tej pozycji przed kursem. Ale na kursie może też nam coś zaproponują :D

Ja miałem dofinansowywany w 90% przez UE kurs. Obawiam się, że jak masz "tańszy" to raczej sami Wam nic nie dadzą ale myślę, że chociaż zaproponują jakąś książkę.
Fistach

Postprzez bohun czwartek, 19 gru 2013, 09:46

Mam taka nadzieję ze chociaż coś zaproponują. Kolega kończył kurs w Kirach może on coś doradzi albo nawet ma materiały. My kurs mamy mieć w komendzie powiatowej PSP ale jak on będzie wyglądał to szczegółów nie wiem. Wiadomo wszędzie liczy się kasa i tną koszty a taką książkę moim zdaniem każdy po kursie powinien posiadać.
bohun

Postprzez Fistach czwartek, 19 gru 2013, 10:47

bohun napisał(a):Mam taka nadzieję ze chociaż coś zaproponują. Kolega kończył kurs w Kirach może on coś doradzi albo nawet ma materiały. My kurs mamy mieć w komendzie powiatowej PSP ale jak on będzie wyglądał to szczegółów nie wiem. Wiadomo wszędzie liczy się kasa i tną koszty a taką książkę moim zdaniem każdy po kursie powinien posiadać.

Dokładnie - wiele razy się do niej człowiek wraca i dobrze mieć pod ręką. Taka książka to dobre podstawy KPP - potem trzeba się samodoskonalić i oby ta wiedza nie była nigdy potrzebna. Oczywiście książka nie obejmuje 100% zagadnień.
Aha. W książce są stare procedury KPP (z których zdecydowana większość jest lepsza niż te obecne).
Fistach

Postprzez DanielOSP czwartek, 19 gru 2013, 16:45

Ja przygotowując się do egzaminu korzystałem z książki podanej przez Fistach oraz z "Zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG" bo trochę rzeczy się zmienia co jakiś czas. Poza tym dali nam książki na kursie :D
DanielOSP

Postprzez miron piątek, 27 gru 2013, 20:54

Jako uzupełnienie można również wykorzystać w swoim smartfonie:
http://www.aplikacja-ratownik.pl/
miron

Postprzez Paweł-Nacz poniedziałek, 30 gru 2013, 11:08

Fistach napisał(a):
bohun napisał(a):Mam taka nadzieję ze chociaż coś zaproponują. Kolega kończył kurs w Kirach może on coś doradzi albo nawet ma materiały. My kurs mamy mieć w komendzie powiatowej PSP ale jak on będzie wyglądał to szczegółów nie wiem. Wiadomo wszędzie liczy się kasa i tną koszty a taką książkę moim zdaniem każdy po kursie powinien posiadać.

Dokładnie - wiele razy się do niej człowiek wraca i dobrze mieć pod ręką. Taka książka to dobre podstawy KPP - potem trzeba się samodoskonalić i oby ta wiedza nie była nigdy potrzebna. Oczywiście książka nie obejmuje 100% zagadnień.
Aha. W książce są stare procedury KPP (z których zdecydowana większość jest lepsza niż te obecne).

Tylko że te obecne są zgodne z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."
Paweł-Nacz

Postprzez Fistach poniedziałek, 30 gru 2013, 11:50

Paweł-Nacz napisał(a):Tylko że te obecne są zgodne z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji

A możesz podać przykład (nie sprawdzałem wytycznych ERC) ? Bo według mnie, ale również kilku lekarzy medycyny ratunkokowej niektóre procedury są niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, do tego są nie spójne i jako algorytmy postępowania niektóre nie mają sensu. Są też krokiem wstecz w porównaniu do poprzednich.
Fistach

Postprzez Paweł-Nacz poniedziałek, 30 gru 2013, 12:23

może nie tak się wyraziłem :P chodziło mi o to, że w procedurach i wytycznych kg psp sam znalazłem kilka błędów. Ale nie jestem teraz ich w stanie przytoczyć. Ogólnie system ratownictwa medycznego w krsg (szkolenie, możliwości, finansowanie i podstawy prawne a nie fachowość strażaków) zostawiają wiele do życzenia....
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."
Paweł-Nacz

Postprzez kati799 czwartek, 27 lut 2014, 12:29

Dzięki za podpowiedź
kati799

Powrót do Szkolenia pożarnicze