Forum Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Przejdź do zawartości

KPP tylko dla elity?

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez mrg11 poniedziałek, 11 lut 2013, 22:53

Jestem członkiem OSP nie należącej do systemu, ani do PRM. Ukończyłem kurs KPP w 2012 r. w Kirach. Posiadam tytuł ratownika. Jeżeli nie wierzysz mogę zamieścić skan. Dalej twierdzę, że tylko mącicie i kombinujecie. Jeżeli ktoś stworzył bezsensowne przepisy, to ktoś rozsądny może je interpretować różnie. Sądzę, że najwięcej do powiedzenia mają ci co już KPP ukończyli, zachowują się jak pies ogrodnika i zapewne chcieli by mieć tylko oni KPP. Na kursie było nas ponad 30 luda i ci co zdali dostali od ręki odpowiednie dokumenty, potwierzające uzyskanie tytułu ratownika. Rada, starać się gdzie można robić kurs i nie patrzeć jestem w systemie czy ......... gdzieś tam. Robimy to także dla siebie i obyśmy nie musieli tych umiejętności wykorzystywać. Ja starając się o kurs nie patrzyłem na bezsensowne zapisy w aktach prawnych wszechwiedzących i "wbrew przepisom" mam KPP. Pozdrawiam
mrg11
 
Posty: 54
Dołączył(a): poniedziałek, 9 sty 2012, 16:18
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Fistach poniedziałek, 11 lut 2013, 22:57

mrg11 napisał(a):Jestem członkiem OSP nie należącej do systemu, ani do PRM. Ukończyłem kurs KPP w 2012 r. w Kirach. Posiadam tytuł ratownika. Jeżeli nie wierzysz mogę zamieścić skan. Dalej twierdzę, że tylko mącicie i kombinujecie. Jeżeli ktoś stworzył bezsensowne przepisy, to ktoś rozsądny może je interpretować różnie. Sądzę, że najwięcej do powiedzenia mają ci co już KPP ukończyli, zachowują się jak pies ogrodnika i zapewne chcieli by mieć tylko oni KPP. Na kursie było nas ponad 30 luda i ci co zdali dostali od ręki odpowiednie dokumenty, zatwierdzające uzyskanie tytułu ratownika. Rada starać się gdzie można robić kurs i nie patrzeć jestem w systemie czy ......... gdzieś tam. Robimy to także dla siebie i obyśmy nie musieli tych umiejętności wykorzystywać. Ja starając się o kurs nie patrzyłem na bezsensowne zapisy w aktach prawnych wszechwiedzących i "wbrew przepisom" mam KPP. Pozdrawiam

No też jestem tego zdania - ja tylko przedstawiłem jak sprawa wygląda z punktu prawnego.

Poza tym zrobienie kursu i uważanie że już wszystko jest opanowane w 100% to błąd - bo po kursie trzeba ćwiczyć i mieć kogoś kto potrafi tę wiedzę zweryfikować (np. zaprzyjaźniony dobrze wyszkolony ratownik medyczny).
Fistach
 
Posty: 919
Dołączył(a): poniedziałek, 6 cze 2011, 17:21

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Fistach wtorek, 12 lut 2013, 09:01

Paweł-Nacz napisał(a):Zapominacie jeszcze, że dużo zależy od interpretacji przepisów prawa. Wystarczy, że OSP będzie miała w Statucie zapis "niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego" i już jest jednostką współpracującą z systemem, w myśl cytowanych wyżej zapisów ustawy.

A ogólnie Polska to dziki kraj...

Pod warunkiem, że zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM.

Przecież macie nawet to w tej interpelacji napisane - jedyne z czym się nie zgodzę to to, że jak ktoś za własną kasę chce przystąpić do kursu to ktoś może mu to uniemożliwić co jest bzdurą - skoro ktoś za własną kasę chce się kształcić.
Fistach
 
Posty: 919
Dołączył(a): poniedziałek, 6 cze 2011, 17:21

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Fistach wtorek, 12 lut 2013, 12:37

Paweł-Nacz napisał(a):6) inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra
właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.


Ja bym na ten punkt się powoływał, bo jednostki ochrony p.poż. prowadząc swoje działania są w "gestii" ministra ds. wewnętrznych


Nic to nie da - bo w spisach jednostek współdziałających z systemem PRM jest mnóstwo OSP. Nie wystarczy napisać w statucie, że będziemy nieść pomoc poszkodowanym gdyż trzeba jeszcze spełnić wymagania o których mowa również w przytaczanej już przeze mnie ustawie. Faktem jest, że nie jest to nic trudnego bo wystarczy zapewnić gotowość bojową (w tym zestawy R-1 (lub bardziej rozbudowane) + samochód oczywiście, środki łączności oraz mieć przeszkolonych ludzi.
Jak macie ludzi, sprzęt to piszcie pismo do wojewody i sprawa po (zapewne kilku tygodniach :) ) ale jest załatwiona. Nie widzę w tym problemu. Tak samo nie widzę problemu w tym, że zapłacicie za kurs firmie - chyba by musieli na głowę upaść żeby nie wziąć od Was pieniędzy - a jak nie wezmą to można podać ich do sądu za dyskryminację.

Wyjątkiem mogą faktycznie być projekty dofinansowywane z UE bo tam często w wymogach jest, że trzeba być druhem w KSRG - ale to wynika z tego, że jak dodadzą taki punkt przy pisaniu projektu to ma on większe szanse żeby "przejść". Pamiętajcie, że firmy pisząc projekt współfinansowany przez UE zyskują podwójnie:
- bardzo niska cena (UE dofinansowuje nawet do 90% kosztów projektu)
- mają klientów (no bo niska cena), których nie brakuje (sami wiecie jak jest z kursami KPP)
- dzięki dofinansowaniu praktycznie nie ponoszą kosztów, które ponosi UE.
Dlatego firmom zależy aby to właśnie ich projekty przeszły.

Dodam jeszcze, że sam byłem na takim kursie i bardzo dobrze wspominam. Niewielkim kosztem (wyłożyłem z własnej kasy) byłem na bardzo dobrym kursie. Dzięki temu, że UE dofinansowuje kurs firmy mogą więcej zapłacić instruktorom - z kolei oni bardziej się starają bo jest dobra $$$, jest dużo sprzętu, nie ma takich cyrków, że trzeba własny płyn do dezynfekcji przynosić itd..
Fistach
 
Posty: 919
Dołączył(a): poniedziałek, 6 cze 2011, 17:21

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez fire998 niedziela, 17 lut 2013, 22:43

Balzamon1 napisał(a):ja jestem w jednostce, która nie jest w KSRG a jest wpisana na liscie jako podmiot współpracujacy z PRM co wtedy tez nie moge wysłać na szkolenie z kpp???Jak jednostka jest wpisana na liste jako podmiot współpracujący z PRM to wtedy może wysyłać na szkolenie. Na tej zasadzie działa służba maltańska, HGR itp.
fire998
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 17 lut 2013, 21:25

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Darek-Naczelnik poniedziałek, 18 lut 2013, 19:06

Co to jest (tytuł) - ratownik-
Jest to bardzo niezrozumiałe i nie w pełni rozwinięte:
-ratownik medyczny- :?: no niby nie bo musisz być po szkole
-ratownik gopr (topr) no też nie
- ratownik?? osoba bliżej nie sprecyzowana dla osób nie w temacie
Dlaczego nie ma tytułu ratownika PRZEDmedycznego??
Avatar użytkownika
Darek-Naczelnik
 
Posty: 265
Dołączył(a): niedziela, 11 wrz 2011, 23:51

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Fistach poniedziałek, 18 lut 2013, 19:58

Darek-Naczelnik napisał(a):Co to jest (tytuł) - ratownik-
Jest to bardzo niezrozumiałe i nie w pełni rozwinięte:
-ratownik medyczny- :?: no niby nie bo musisz być po szkole
-ratownik gopr (topr) no też nie
- ratownik?? osoba bliżej nie sprecyzowana dla osób nie w temacie
Dlaczego nie ma tytułu ratownika PRZEDmedycznego??

Ale w ustawie o PRM masz określone kto to jest ratownik.
Fistach
 
Posty: 919
Dołączył(a): poniedziałek, 6 cze 2011, 17:21

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Józek22 niedziela, 24 lut 2013, 15:12

No to ja wam dam kolejny powód do dyskusji,od chyba 12 lutego zmieniły się procedury udzielania pierwszej pomocy,byłem na szkoleniu recertyfikacyjnym w Kirach,po prostu masakra,nie wiem po co się tam jedzie,szkolenie jak najbardziej super, zresztą jak zawsze ale na tym się kończą plusy bo byliśmy tam od piątku od 14 do niedzieli do 12,zero jakiegoś wolnego czasu,w piątek do 20 zajęcia,w sobotę od rana do 19,oczywiście przez oba wieczory jeszcze dodatkowo zakuwanie i przeglądanie materiałów bo testy stare ale procedury już po nowemu,w niedzielę o 8.30 egzaminy i do domu na głodniaka,nie było nawet czasu pojechać do Zakopanego,więc po co jechać taki szmat drogi żeby sobie w salach posiedzieć i na góry przez okno popatrzeć,to można w naszej powiatowej komendzie zrobić lub co najwyżej w wojewódzkiej,zawsze bliżej i tyłek nie boli od siedzenia w autokarze,my jechaliśmy 8 godzin ale były jednostki z wielkopolski przed nami i ci trochę dłużej jechali, poza tym jak ktoś skończył KPP przed kwietniem 2007 to nie ma się po co na recertyfikację wybierać bo musi wszystko od nowa klepać,więc spokojnie panowie,nie wszyscy musza być po KPP żeby pomoc nieść,
Józek22
 
Posty: 90
Dołączył(a): środa, 3 mar 2010, 11:38
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez kamil237 niedziela, 24 lut 2013, 21:16

Druhowie z którymi rozmawiałem mają podobne zdanie na temat kursu w Kirach. Poziom ok ale roboty bardzo dużo i zero wolnego czasu. Ja natomiast pod koniec 2012 byłem w Pruszczu Gdańskim i jestem bardzo zadowolony. Był czas na szkolenie ale był też czas wolny. Nawet z piątku na sobotę na imprezę udało się wyskoczyć. I po egzaminach końcowych był obiad, czas na spakowanie się i dopiero powrót.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Avatar użytkownika
kamil237
 
Posty: 467
Dołączył(a): poniedziałek, 6 lip 2009, 21:30

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez podymacz poniedziałek, 25 lut 2013, 23:16

Do mojej OSP wpłynęła oferta na kurs KPP za 400 zł od osoby. Rozmawiałem z organizatorem i sprawa wygląda tak:
1. Piszemy skierowanie danego druha z jednostki
2. organizator zbiera wszystkie skierowania, dołącza dokumentację kursu i zawozi do Urzędu Wojewódzkiego
3. Tam weryfikują czy dać zgodę na organizację kursu (pozwolenie wojewody) i sprawdzaja czy druhowie są z OSP współpracującej z PRM (czyli KSRG)

Dzwoniłem do Urzędu Wojewódzkiego i rozmawiałem z kierownikiem. NIE MOŻNA WPISAĆ DO PODMIOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z PRM JEDNOSTKI OSP Z POZA KSRG! Tak mają w swoich przepisach. :?
Avatar użytkownika
podymacz
 
Posty: 647
Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2010, 10:24

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Fistach wtorek, 26 lut 2013, 13:07

podymacz napisał(a):Dzwoniłem do Urzędu Wojewódzkiego i rozmawiałem z kierownikiem. NIE MOŻNA WPISAĆ DO PODMIOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z PRM JEDNOSTKI OSP Z POZA KSRG! Tak mają w swoich przepisach. :?

Ale w jakiś swoich prywatnych przepisach czy jak ?
OSP współpracuje z systemem PRM tylko po uzyskaniu zgody wojewody.
Fistach
 
Posty: 919
Dołączył(a): poniedziałek, 6 cze 2011, 17:21

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez arek_174 wtorek, 26 lut 2013, 17:54

Do naszego urzędu gminy przyszła oferta kursu KPP organizowanego przez PSP za 550 zł za osobę, i od nas idą 3 osoby, a nasza jednostka nie jest w KSRG.
arek_174
 
Posty: 65
Dołączył(a): piątek, 29 cze 2012, 21:34

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez XCerber wtorek, 26 lut 2013, 18:27

ode mnie z jednostki tez brali udzial w kursie KPP (chyba 5 czlonkow) a to bylo jakies 3-4lata przed wejsciem do systemu
XCerber
 
Posty: 352
Dołączył(a): czwartek, 31 maja 2012, 12:04

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez banan998 środa, 13 mar 2013, 00:39

musze przyznać rację że kurs KPP jest tylko dla elit. mój ZARZĄD WOJEWÓDZKI przyjmuje wnioski na taki kurs ale postawili jeden warunek, uczestnik kursu powinien posiedać wykształcenie średnie . no i jak ja mam chłopakom powiedzieć że nie pojadą na kurs KPP bo są tyko po zawodówce. czy to nie jest dyskryminacja? no i może być taka sytuacja że do wypadku gdzie będą osoby ranne lub poszkodowani którzy natychmiast będą potrzebować resuscytacji a do akcji przyjechali druchowie bez kursu KPP. i co oni zrobią? powiedzą dowódcy że nie udzielą pomocy bo nie potrafią. no to wdedy media będą miały gorący temat że przyjechała straż pożarna i nie potrafili udzielić pomocy i poszkodowany z ich winy zmarał. co ma wykształcenie do kursu KPP? czy ci z mniejszym wykształceniem są gorszymi strazakami?
banan998
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 27 gru 2010, 13:04

Re: KPP tylko dla elity?

Postprzez Łukasz Telus wtorek, 26 mar 2013, 01:52

Łukasz Telus
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek, 29 paź 2009, 18:50

Poprzednia stronaNastępna stronaPowrót do Aktualności

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości